Hvezdáreň v Michalovciach (teraz už vysunuté pracovisko Zemplínskeho Kultúrneho Centra a Hvezdárne) organizovala od 4. do 10. júla letný astronomický tábor pre deti základných škôl. Tábor sa uskutočnil v hoteli Energetik na Zemplínskej Šírave a zúčastnilo sa ho 16 chlapcov z okresu Michalovce.

            Nedeľný večer patril zoznamovacím hrám, aby sa účastníci tábora navzájom spoznali. Každodenný program začínal po raňajkách prednáškami na rôzne témy, ktoré sa týkali kozmonautiky, javov a objektov, ktoré môžeme pozorovať na oblohe a exoplanét. Rozprávali sme aj o najnovšom marťanskom vozidle Perseverance a vrtuľníku Ingenuity. Po zaujímavých prednáškach sme sa išli schladiť do bazéna. Poobedňajší program pozostával z rôznych zábavných, pohybových a náučných aktivít. Nechýbali ani výlety, ktoré nás nesmierne obohatili. Deti mali možnosť navštíviť Vihorlatské Múzeum v Humennom, kde absolvovali prehliadku kaštieľa a prírodovednej zbierky múzea. Taktiež navštívili Múzeum a Kultúrne Centrum južného Zemplína v Trebišove, kde si mohli pozrieť staré poľnohospodárske stroje, expozíciu kováčstva, poľovníctva a folklórnych odevov.

            Kvôli extrémnym horúčavám sme museli niekoľkokrát pozmeniť program. Zrušili sme plánovanú túru na Vinianske jazero a namiesto nej sme si na brehu Zemplínskej Šíravy urobili spoločné fotky.

Nesmeli chýbať ani tvorivé dielne, počas ktorých si deti vyrábali a vyzdobovali vlastné skafandre kozmonautov, do ktorých sa neskôr obliekli a prezentovali svoje nápady. Zapojili tiež fantáziu a vymaľovali si svoju vlastnú planétu, ktorú si neskôr odprezentovali. Súčasťou boli informácie o tom, kde sa vo vesmíre nachádza ich planéta, koľko má obyvateľov, názov hlavného mesta, ako vyzerajú obyvatelia, ako cestujú vesmírom a podobne. Nápady boli originálne, viaceré z nich aj veľmi vtipné, za čo ich chceme pochváliť.

            Tento rok sme mali šťastie a dobré počasie nám dovolilo pozorovať nočnú oblohu. V prenosnom ďalekohľade deti videli planéty Jupiter a Saturn, niekoľko hmlovín, hviezdokôp a galaxií. Počas zoznamovania sa so súhvezdiami sme zazreli niekoľko meteorov a „čerešničkou na torte“ bolo pozorovanie a fotenie preletu Medzinárodnej vesmírnej stanice nad našimi hlavami. Niektoré večery sme vypĺňali aj spoločenskými hrami.

            Týmto sa chceme poďakovať všetkým účastníkom, ktorí poslúchali a prispeli k tomu, aby astronomický tábor prebehol bez problémov.

Tu si môžete pozrieť niektoré fotografie z tábora: