Poslednú septembrovú nedeľu (29. 9. 2019) uskutočnila Hvezdáreň v Michalovciach už 27. ročník  zábavno-náučného podujatia pre deti zo ZŠ v meste „Cesta slnečnou sústavou a súhvezdiami“. Deti s rodičmi prichádzali na  Hrádok a prechádzali jednotlivými stanovišťami, kde plnili rôzne úlohy na stanovištiach súvisiacich s vesmírnymi objektmi a súhvezdiami. Na Mesiaci zbierali horniny, odnášali ich do rakety a prechádzali  sa  v „kozmonautických” galošiach. Na Marse, ktorý je bohom vojny, si mohli pozrieť vojenské autá a ručné zbrane a  absolvovať prekážkovú dráhu.

Na Povozníkovi sa vozili na lanovke, natiahnutej medzi stromami. Na Drakovi loptičkami triafali malých dráčikov, na meteorite skákali na trampolínach a na Strelcovi si mohli zastrieľať z luku a kuše. Na Malom voze ich  rodičia vozili na dvoch vozíkoch a mohli jazdiť aj na šliapacích autíčkach. Na Slnku triafali loptičkami do slnečných škvŕn a na Saturne si zacvičili s prstencom – obručou. Pri planetárnom chodníku sa mali možnosť pohrať s  balansovníkom, kde sa jeho nakláňaním snažili planéty (guľôčky) umiestniť do  prstencov (otvorov).. Na Veľkom voze rozvážali hviezdičky na fúrikoch a na stanovišti nazvanom podľa súhvezdí Havran a Pohár prenášali „živú vodu“. Na Slnečnej sústave si mohli zašliapať vo veľkom kovovom valci.

Dievčatá zo ZUŠ na Štefánikovej ulici v Michalovciach maľovali deťom podľa ich želania na tvár znamenia zvieratníka, ale aj rôzne iné obrázky. Na terase hvezdárne  deti skladali dva druhy puzzle na astronomické témy a dva hlavolamy. V posluchárni si návštevníci mohli pozrieť krátke rozprávky a dva razy sme premietali rozprávku „Ako išla kométa do sveta“, ktorá je našim výtvorom. Počasie nám na tomto  ročníku „Cesty“ veľmi neprialo: bolo mokro, dosť blata, ale  nepršalo a chvíľami sa dokonca medzi mrakmi mihlo Slnko.  Vtedy sa v kupole dalo pozorovať ďalekohľadom so slnečným filtrom Slnko, ale boli to krátke chvíľky, ktoré vystihlo len málo šťastlivcov. Na poludnie sa konalo pred budovou hvezdárne vyhodnotenie masiek s vesmírnou tematikou. Ceny dostali nielen najlepšie a najkrajšie masky, ale odmenené boli všetky deti, ktoré si dali tú námahu a prišli v maskách. Sladké odmeny – tortičky – poskytla sponzorsky cukráreň Ivéria.

Každý detský účastník so vstupenkou dostal balíček sladkostí. Podujatia sa zúčastnilo 626 detí a  spolu s rodičmi  sa Cesty slnečnou sústavou 2019 zúčastnilo  viac než 1300 ľudí. Okrem hlavného organizátora, ktorým je Hvezdáreň v Michalovciach – kultúrne zariadenie KSK, nám pomáhali vojaci z vojenského útvaru VÚ 1102 v Michalovciach, Na stanovištiach nám pomáhali členovia astronomických krúžkov pri hvezdárni, Ich kamaráti i rodinní príslušníci. Vstupenky sponzorsky vyrobila a dodala tlačiareň Buraľ  z Jovsy. Všetkým sponzorom a  pomocníkom ďakujeme!