Z večera uvidíme v smere na juh veľký štvorec hviezd zo súhvezdia Pegasa a pod ním ako by bolo prázdno. Lenže to len zdanlivo. Pod Pegasom, a na neho nadväzujúcou Andromédou, je nevýrazné súhvezdie Rýb. Predstavujú pár rýb spojených medzi chvostami stuhou. Na oblohe Ryby nájdete len s veľkou trpezlivosťou. Je to síce rozľahlé súhvezdie, zložené ale zo slabších hviezd. Pod Pegasom sa nachádza jedna ryba za chvost spojená povrázkom hviezd s druhou rybou, ktorá sa skoro dotýka Andromédy práve kúsok od miesta, kde sa nachádza Veľká galaxia v Androméde M31. Pod Rybami sa nachádza ešte menej nápadné súhvezdie, ktoré už nájdeme len kúsok nad južným obzorom. Je ním súhvezdie Veľryby, mylne niekedy označované za najväčšie súhvezdie oblohy (tým najväčším je Hydra). Z ďalších súhvezdí stojí za zmienku zvieratníkové súhvezdie Vodnára, ktoré je však tiež nenápadné a nachádza sa vpravo od Rýb a Veľryby.

Čo by vám však nemalo uniknúť je pre nás Európanov v podstate neznáma hviezda Fomalhaut alebo Tlama ryby. Nachádza sa v súhvezdí Južnej Ryby a ako názov napovedá, patrí medzi hviezdy južnej oblohy. Lenže teraz je práve takmer ideálna doba zahliadnuť ju aj u nás. V októbri sa dostáva až 10° nad južný obzor.

A čím je zaujímavá? Spolu s Regulusom, Aldebaranom a Antaresom patrí k najjasnejším tzv. kráľovským hviezdam, ktoré v staroveku symbolizovali príchod nového ročného obdobia. Je „len“ 17. najjasnejšou hviezdou oblohy, ale na oblohe pôsobí takmer mysticky. Je to jasná hviezda, ktorá sa z prízemného jesenného oparu vynorí len za priaznivých podmienok a budí dojem južných krajov. Je to jedna z mála možností, ako nakuknúť za okraj severnej oblohy k južným súhvezdiam.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je planety-sklnecnej-sustavy-1024x341.jpg

Viditeľnosť planét: 

  • Merkúr je v októbri pozorovateľný v druhej polovici mesiaca ráno nad východným obzorom
  • Venuša je pozorovateľná večer nad juhozápadom
  • Mars je nepozorovateľný
  • Jupiter sa dá vidieť v prvej polovici noci v súhvezdí Kozorožca
  • Saturn je možné pozorovať tiež v prvej polovici noci v súhvezdí Kozorožca
  • Urán je pozorovateľný celú noc v  súhvezdí  Barana a dá sa podľa mapky vyhľadať v triédri, či malom ďalekohľade 
  • Neptún je možné vyhľadať ďalekohľadom na oblohe väčšinu noci okrem rána podľa mapky v súhvezdí Vodnára


Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je meteors.jpg

Činnosť meteorických rojov

Každoročne má v októbri maximum meteorický roj Orionidy. Maximum jeho činnosti pripadne na noc z 20. na 21. október. Hodinová frekvencia Orioníd sa v maxime očakáva okolo 20  meteorov za hodinu. Tento roj je v činnosti už od 2. 10. až do 7. 11. a súvisí so známou Halleyovou kométou. S jej meteoroidmi sa Zem stretáva aj okolo 6. mája (roj η Akvaridy). Orionidy sú veľmi rýchle, ich geocentrická rýchlosť je 67 km/s. Radiant vychádza dostatočne vysoko na pozorovanie meteorov až po polnoci. V tomto roku sú  na pozorovanie Orioníd veľmi zlé podmienky, pretože Mesiac je 20. 10. v splne, takže bude nad obzorom celú noc a bude rušiť pozorovanie.

Drakonidy (iný názov: Giacobinidy) majú radiant v hlave Draka, činné sú v dňoch 6. – 10. októbra a maximum sa očakáva 8. októbra popoludní o 20:30 hod. SELČ. Pozorovanie treba začať hneď po zotmení kým radiant klesne k obzoru a pozorovať sa dá len zhruba do polnoci. Ich geocentrická rýchlosť je nízka, “len” 20 km/s. Frekvencia je značne premenlivá, od pár meteorov za hodinu až po meteorický dážď, tento rok sa očakáva okolo 5 meteorov za hodinu (možno i viac). V tomto roku sú však podmienky na pozorovanie Drakoníd veľmi priaznivé  – Mesiac je v čase maxima tohto roja len dva dni po nove a v deň maxima zapadá jeho tenučký kosáčik už večer krátko po 19. hod. SELČ, takže vôbec nebude rušiť pozorovanie.

Na pozorovanie meteorov stačí tmavé miesto s dobrým výhľadom na celú oblohu, nafukovačka, či karimatka, spacák a teplé oblečenie.