Júlová obloha sa oproti júnu trocha zmení. Súhvezdie Leva nájdeme vo večernom súmraku až na západe. Koncom júla tam uvidíme Pannu. Smerom ku Škorpiónovi s výrazným červeno-oranžovým Antaresom môžeme nájsť menej výrazné súhvezdie Váhy. Nízko nad južným obzorom už od večera uvidíme Strelca, za ním v priebehu noci nasleduje Kozorožec a po polnoci Vodnár. Nadránom vyjde aj Veľryba. Ani vyššie nad obzorom sa toho veľa nezmení: súhvezdia Hadonos, Orol, Pegas, Ryby, Androméda sme videli aj v júni.

Tie posledné však uvidíme skôr, alebo v rovnakom čase vyššie nad obzorom a bližšie k západu. Súhvezdia, ktoré prešli, prechádzajú alebo ešte prejdú kulmináciou vysoko nad juhom (niektoré sa však už hneď večer skláňajú k západu): Veľká medvedica, Pastier, Herkules, Lýra, Labuť. Iné putujú priamo cez zenit, alebo sa k nemu blížia. Medzi výraznými súhvezdiami skúsme vyhľadať aj tie malé, nenápadné, no zaujímavé, z nich niektoré totiž vidno len v lete. Od západu k východu spomeňme Poľovné psy pod ojom Veľkého voza, oblúk Severnej koruny medzi Pastierom a Herkulesom, alebo Lýru smerom k Labuti.

Charakteristický je aj malý kosoštvorec Delfína hneď vedľa. Medzi Orlom a Labuťou sa dá nájsť Líška  a Šíp, nadránom pod Andromédou Trojuholník a Baran. Líška, Koník a Jašterica sú tiež z kategórie “málo známych” súhvezdí – najlepšie je na ich vyhľadanie pribrať na pomoc hviezdnu mapu, či už „pevnú”, alebo otáčavú. Ďalšie malé súhvezdie je Štít, nájdeme ho nad Strelcom, je pomerne zreteľný a môžeme v ňom za dobrých podmienok vidieť voľným okom malý hmlistý obláčik – otvorenú hviezdokopu M 11. V júni bol v zenite kulminoval Drak, teraz tam bude Cefeus nasledovaný Kasiopejou. Najviac zmien zbadáme nadránom. Keďže Slnko sa na ekliptike zasa o kus posunulo, preto sa odhalia ďalšie súhvezdia, dobre je viditeľný napríklad Perzeus. Počas celého leta uvidíme za jasných nocí pás Mliečnej cesty tiahnúci sa oblohou.

Viditeľnosť planét: 

  • Merkúr je v júli pozorovateľný ráno nad severovýchodným obzorom
  • Venuša je pozorovateľná večer nad západným horizontom
  • Mars je tento mesiac pozorovateľný večer nízko nad severozápadným obzorom najskôr (prvú dekádu) v súhvezdí Raka a potom v Levovi
  • Jupiter sa dá vidieť okrem večera väčšinu noci v súhvezdí Vodnára
  • Saturn je pozorovateľný noc v súhvezdí Kozorožca
  • Urán si môžete nájsť triédrom alebo ďalekohľadom podľa mapky ráno vysoko nad východom v súhvezdí  Barana
  • Neptún sa dá nájsť ďalekohľadom podľa mapky v druhej polovici noci v súhvezdí Vodnára

Činnosť meteorických rojov

Meteorické roje: Koncom mesiaca, 29. 7., budú mať maximum Piscidy Austrinidy a 30. 7. južné delta Akvaridy, ktorých prepočítaná hodinová frekvencia (ZHR) v maxime môže dosiahnuť až okolo 25 meteorov za hodinu. V tento deň (30. 7.) budú mať maximum aj nevýrazné alfa Kaprikornidy, ktoré sú charakteristické pomalými, dlhými a  jasnými meteormi, u ktorých sú pozorovateľné pekné stopy. Ich frekvencia je však veľmi nízka – okolo 5 meteorov za hodinu. V tomto roku je Mesiac 31. 7. v poslednej štvrti, takže bude svojim svitom rušiť pozorovanie týchto meteorických rojov, keďže práve po polnoci vyjde nad obzor a tieto radianty kulminujú okolo 02:00 SELČ,  ale aj v čase kulminácie majú malú výšku nad obzorom. V druhej polovici júla pomaly začína aktivita Perzeíd, ktoré sú vzhľadom na letné prázdniny a teplé noci vôbec najpozorovanejším meteorickým rojom.