Po západe Slnka zapadá za západný horizont typické zimné súhvezdie Orión. Vľavo od neho nízko nad juhozápadom ešte svieti Sírius z Veľkého psa – vôbec najjasnejšia hviezda našej oblohy. Po úplnom zotmení kulminujú na juhu najvýraznejšie jarné súhvezdia Lev a Panna a neskôr v noci sa presunú k západu. Na východe vychádza Pastier nasledovaný Herkulom. Medzi nimi je malý oblúčik Severnej koruny.

V stredných výškach nad obzorom sa presúva veľký Hadonos s Hadom. Veľmi nízko nad obzorom putujú Škorpión a neskoro po polnoci aj Strelec. V tom čase sa už na juhovýchode formuje v celej kráse tzv. Letný trojuholník tvorený najjasnejšími hviezdami troch výrazných letných súhvezdí: Deneb v Labuti, Vega v Lýre a Altair v Orlovi. Ozdobou oblohy sa Labuť, Lýra a Orol stávajú však až neskôr počas letných nocí. Na východe až juhovýchode nadránom vychádza Pegas a pod ním Kozorožec a Vodnár. Za Pegasom nasleduje Andromeda a Ryby.

Pozornosti určite neujdú ani malé letné súhvezdíčka: Delfín, Šíp a Líška. Na severovýchode môžeme vidieť Kasiopeju, ktorá je nad obzorom po celú noc, keďže ide o cirkumpolárne súhvezdie. Spod severného obzoru vytŕča Perzeus. Nízko nad obzorom na severe  uvidíme hviezdu Capella zo súhvezdia Povozník – najjasnejšiu u nás nezapadajúcu hviezdu. K severu klesá zo zenitu Veľká medvedica, jej časťou je známy Veľký voz.

Viditeľnosť planét: 

  • Merkúr je v máji pozorovateľný v druhej polovici mesiaca večer nad severozápadným obzorom.
  • Venuša je taktiež pozorovateľná večer nad západným a postupne neskôr v máji nad severozápadným obzorom.
  • Mars je viditeľný ráno nad juhovýchodným horizontom, v prvých dňoch mesiaca v súhvezdí Kozorožca, od 9. mája vo Vodnárovi.
  • Jupiter sa dá vidieť v druhej polovici noci na juhovýchode až juhu v súhvezdí Strelca.
  • Saturn je pozorovateľný tiež v druhej polovici noci na juhovýchode až juhu v súhvezdí Kozorožca.
  • Urán je v máji nepozorovateľný.
  • Neptún je tiež tento mesiac nepozorovateľný.

Činnosť meteorických rojov

Meteorické roje: v máji má zo známych meteorických rojov s  vyššou činnosťou maximum len roj η Akvaridy (Éta Akvaridy), no žiaľ u nás jeho radiant vychádza až po polnoci a dostatočnú výšku nad obzorom dosiahne až nad ránom. Roj pochádza z tej snáď najznámejšej kométy – 1P/Halley. Maximum v roku 2020 nastane 5. mája okolo 23 hod. SELČ. η Akvaridy mávajú pomerne široké maximum a v maxime môže dosiahnuť prepočítaná zenitová frekvencia (tzv. ZHR) až okolo 50 meteorov za hodinu. Geocentrická rýchlosť roja je 66 km/s. Pozorovanie však bude rušiť tento rok  Mesiac, pretože ten je 7. mája v splne a tak bude svietiť na oblohe počas celej maximovej noci.