Po západe Slnka zapadá za západný horizont typické zimné súhvezdie Orión. Vľavo od neho nízko nad juhozápadom ešte svieti Sírius z Veľkého psa – vôbec najjasnejšia hviezda našej oblohy. Po úplnom zotmení kulminujú na juhu najvýraznejšie jarné súhvezdia Lev a Panna a neskôr v noci sa presunú k západu. Na východe vychádza Pastier nasledovaný Herkulom. Medzi nimi je malý oblúčik Severnej koruny.

V stredných výškach nad obzorom sa presúva veľký Hadonos s Hadom. Veľmi nízko nad obzorom putujú Škorpión a neskoro po polnoci aj Strelec. V tom čase sa už na juhovýchode formuje v celej kráse tzv. Letný trojuholník tvorený najjasnejšími hviezdami troch výrazných letných súhvezdí: Deneb v Labuti, Vega v Lýre a Altair v Orlovi. Ozdobou oblohy sa Labuť, Lýra a Orol stávajú však až neskôr počas letných nocí. Na východe až juhovýchode nadránom vychádza Pegas a pod ním Kozorožec a Vodnár. Za Pegasom nasleduje Andromeda a Ryby.

Pozornosti určite neujdú ani malé letné súhvezdíčka: Delfín, Šíp a Líška. Na severovýchode môžeme vidieť Kasiopeju, ktorá je nad obzorom po celú noc, keďže ide o cirkumpolárne súhvezdie. Spod severného obzoru vytŕča Perzeus. Nízko nad obzorom na severe  uvidíme hviezdu Capella zo súhvezdia Povozník – najjasnejšiu u nás nezapadajúcu hviezdu. K severu klesá zo zenitu Veľká medvedica, jej časťou je známy Veľký voz.

Viditeľnosť planét: 

  • Merkúr je v máji nepozorovateľný
  • Venuša je pozorovateľná večer vysoko nad západným obzorom
  • Mars je viditeľný v prvej polovici noci najskôr v súhvezdí Blížencov a od polovice mája v Rakovi
  • Jupiter sa dá vidieť na konci mesiaca ráno nízko nad východom najprv v súhvezdí Rýb a v druhej polovici mesiaca v Baranovi
  • Saturn je pozorovateľný ráno nad juhovýchodom v súhvezdí Vodnára
  • Urán je v máji nepozorovateľný
  • Neptún je tiež tento mesiac nepozorovateľný

Činnosť meteorických rojov

Meteorické roje: v máji má zo známych meteorických rojov s  vyššou činnosťou maximum len roj η Akvaridy (Éta Akvaridy), no žiaľ u nás jeho radiant vychádza až po polnoci a dostatočnú výšku nad obzorom dosiahne až nad ránom. Roj pochádza z tej snáď najznámejšej kométy – 1P/Halley a je v činnosti od 19.4. do 28.5. Maximum v roku 2023 nastane 6. mája. Najviac meteorov by sme mali teda vidieť ráno 6.5. pred východom Slnka. η Akvaridy mávajú pomerne široké maximum a v maxime môže dosiahnuť prepočítaná zenitová frekvencia (tzv. ZHR) až okolo 50 meteorov za hodinu. Geocentrická rýchlosť roja je 66 km/s. Pozorovanie však tento rok bude rušiť Mesiac, pretože ten je 5. mája v splne a počas maxima bude teda svietiť celú noc.