Po západe Slnka zapadá za západný horizont typické zimné súhvezdie Orión. Vľavo od neho nízko nad juhozápadom ešte svieti Sírius z Veľkého psa – vôbec najjasnejšia hviezda našej oblohy. Po úplnom zotmení kulminujú na juhu najvýraznejšie jarné súhvezdia Lev a Panna a neskôr v noci sa presunú k západu. Na východe vychádza Pastier nasledovaný Herkulom. Medzi nimi je malý oblúčik Severnej koruny.

V stredných výškach nad obzorom sa presúva veľký Hadonos s Hadom. Veľmi nízko nad obzorom putujú Škorpión a neskoro po polnoci aj Strelec. V tom čase sa už na juhovýchode formuje v celej kráse tzv. Letný trojuholník tvorený najjasnejšími hviezdami troch výrazných letných súhvezdí: Deneb v Labuti, Vega v Lýre a Altair v Orlovi. Ozdobou oblohy sa Labuť, Lýra a Orol stávajú však až neskôr počas letných nocí. Na východe až juhovýchode nadránom vychádza Pegas a pod ním Kozorožec a Vodnár. Za Pegasom nasleduje Andromeda a Ryby.

Pozornosti určite neujdú ani malé letné súhvezdíčka: Delfín, Šíp a Líška. Na severovýchode môžeme vidieť Kasiopeju, ktorá je nad obzorom po celú noc, keďže ide o cirkumpolárne súhvezdie. Spod severného obzoru vytŕča Perzeus. Nízko nad obzorom na severe  uvidíme hviezdu Capella zo súhvezdia Povozník – najjasnejšiu u nás nezapadajúcu hviezdu. K severu klesá zo zenitu Veľká medvedica, jej časťou je známy Veľký voz.

Viditeľnosť planét: 

  • Merkúr je v máji pozorovateľný večer nad severozápadným obzorom
  • Venuša je taktiež pozorovateľná večer nad severozápadným obzorom
  • Mars je viditeľný večer nad západným horizontom v súhvezdí Blížencov
  • Jupiter sa dá vidieť ráno vysoko nad juhovýchodom v súhvezdí Vodnára
  • Saturn je pozorovateľný vysoko nad juhovýchodom v súhvezdí Kozorožca
  • Urán je v máji nepozorovateľný
  • Neptún je tiež tento mesiac nepozorovateľný

Činnosť meteorických rojov

Meteorické roje: v máji má zo známych meteorických rojov s  vyššou činnosťou maximum len roj η Akvaridy (Éta Akvaridy), no žiaľ u nás jeho radiant vychádza až po polnoci a dostatočnú výšku nad obzorom dosiahne až nad ránom. Roj pochádza z tej snáď najznámejšej kométy – 1P/Halley. Maximum v roku 2021 nastane 6. mája okolo 05 hod. SELČ. η Akvaridy mávajú pomerne široké maximum a v maxime môže dosiahnuť prepočítaná zenitová frekvencia (tzv. ZHR) až okolo 50 meteorov za hodinu. Geocentrická rýchlosť roja je 66 km/s. Pozorovanie nebude Mesiac tento rok až tak rušiť, pretože ten je 3. mája v poslednej štvrti a počas “maximovej” noci vyjde až okolo 04 hod. SELČ .