Na severnej pologuli je jún prvým letným mesiacom a zároveň vtedy nastáva aj najdlhší deň a najkratšia noc roka, tak ako každoročne v období letného slnovratu (spravidla 21. 6.). Nezotmie sa úplne, lebo astronomický súmrak trvá celú noc. Vo vyšších zemepisných šírkach sú noci ešte svetlejšie (tzv. biele noci, napr. v Sankt Peterburgu).
Na južnej pologuli sa deje to isté o pol roka neskôr. V júni po západe Slnka na juhozápade vidíme Leva. Juh už ovládajú Pastier, Herkules a Hadonos, ktorý je však nižšie nad obzorom. Počas noci ich nahradia Lýra, Labuť a Orol s malým Delfínom. Zo zenitu odchádza Veľký voz, kde ho vystrieda hlava Draka. Ráno na východe nájdeme súhvezdia patriace už medzi jesenné: Pegas, Androméda, Vodnár, Ryby, Trojuholník, Baran.
Nízko nad južným obzorom prechádzajú Škorpión a Strelec (ten zaujme zreteľnou štruktúrou Mliečnej cesty). Do výhodnejšej pozície sa dostane neskôr v lete. Vtedy bude možné sledovať jednu vetvu Mliečnej cesty lemovanú súhvezdiami (od juhu k severu): Štít, Orol, Had, Líška, Šíp, Labuť, Lýra, Cefeus, Jašterica, Kasiopeja, Perzeus, Povozník. Všetky ich uvidíme v júni už od polnoci.

Viditeľnosť planét:
- Merkúr je v júni pozorovateľný len začiatkom tohto mesiaca a to večer nad severozápadným obzorom
- Venuša je pozorovateľná koncom júna ráno nízko nad východným horizontom
- Mars je viditeľný v druhej polovici noci nad juhovýchodom v súhvezdí Vodnára a posledný týždeň sa premieta do súhvezdia Rýb
- Jupiter sa dá vidieť okrem večera celú noc v súhvezdí Strelca.
- Saturn je takisto pozorovateľný väčšinu noci okrem večera v Kozorožcovi
- Urán si môžete v júni podľa mapky nájsť triédrom, alebo astronomickým ďalekohľadom, v druhej polovici mesiaca ráno nad východným horizontom v súhvezdí Barana
- Neptún si tento mesiac tiež môžete vyhľadať ďalekohľadom podľa mapky v druhej polovici noci na juhovýchode. Nachádza sa v súhvezdí Vodnára.