Nad západným až severozápadným obzorom uvidíme po zotmení súhvezdia Labuť a Lýru, ešte nižšie zbadáme aj hlavu Orla. Za nimi budú zo zenitu klesať Cefeus, Kasiopeja, neskôr aj Perzeus. Večer vysoko na juhu vrcholia štvorec Pegasa s Andromédou. Zvyšnú časť južnej časti oblohy zaberajú obrazce menej výrazných zvieratníkových súhvezdí – postupne uvidíme na juhu kulminovať Ryby, Barana, Vodnára, zvečera pri obzore upúta najjasnejšia hviezda zo súhvezdia Južná ryba – Fomalhaut. Veľryba spoločne s Eridanom nízko nad juhom predznamenávajú nástup zimných súhvezdí. Z juhovýchodu sa presúva Býk nadväzujúci na Povozníka.

Hneď večer nad východný obzor stúpa Orión spolu s Blížencami a s Malým psom pod nimi. Pred polnocou nás upúta juh: zostavu jasných hviezd doplní najjasnejšia hviezda oblohy Sírius v súhvezdí Veľký pes nízko nad obzorom a nenápadný Jednorožec. Pod charakteristickým obrazcom Leva nájdeme malú hlavu najväčšieho súhvezdia – Hydry – pri nej si môžeme všimnúť aj málo známu trojicu nenápadných súhvezdí Sextant, Pohár a Havran. Za Levom nasledujú Panna a Váhy. Bližšie k severu, teraz vysoko, sú nenápadné Vlasy Bereniky, charakteristický Pastier s veľmi jasnou hviezdou Arktúr a malé Poľovnícke psy. Odtiaľ sme na dosah Veľkému vozu, ktorý od večera opísal veľký polkruh nad severným obzorom. Po polnoci stúpa už na severovýchode nasledovaný Drakom vypĺňajúcim priestor medzi ním a Malým vozom.

Do rána Cefeus tiahlym oblúkom klesol k severu. Naopak, na severovýchode sa s Veľkou medvedicou na “výslnie” dostali Žirafa a Rys. Pred brieždením zbadáme, že sa k Pastierovi pridal Herkules, Hlava hada pod Severnou korunou a južnejšie Hadonos. Zároveň to, čo sme večer videli zapadať, nachádzame ráno na severovýchodnej oblohe a tak počas noci už druhýkrát uvidíme Lýru a Labuť.

Viditeľnosť planét:

  • Merkúr je v januári pozorovateľný v druhej polovici mesiaca večer nad juhozápadom
  • Venuša je pozorovateľná začiatkom mesiaca ráno nízko nad juhovýchodným horizontom
  • Mars sa dá vidieť v prvej polovici noci v súhvezdí Barana
  • Jupiter je možné v januári pozorovať len začiatkom mesiaca večer nízko nad juhozápadným obzorom v súhvezdí Kozorožca
  • Saturn je možné pozorovať v januári len začiatkom mesiaca večer nízko nad juhozápadným obzorom a v Kozorožcovi tak isto ako Jupiter – nachádza sa blízko neho
  • Urán je pozorovateľný v prvej polovici noci v súhvezdí Barana a dá sa podľa mapky vyhľadať v triédri, či malom ďalekohľade
  • Neptún sa dá vyhľadať na oblohe večer na juhozápade – ďalekohľadom podľa mapky v súhvezdí Vodnára

Činnosť meteorických rojov:

Maximum meteorického roja Kvandrantidy (z latinského Quadrans Muralis – Nástenný kvadrant – dnes už neexistujúce súhvezdie) očakávame počas dňa 3. januára 2021 okolo 15:30 hod. SEČ. Maximum u nás teda nastane popoludní a je veľmi úzke (trvá len niekoľko hodín). Začať s pozorovaním sa dá až po polnoci v noci z 3. na 4. januára, kedy radiant vyjde dostatočne vysoko nad obzor. Radiant Kvadrantíd leží medzi súhvezdiami Pastier, Drak, Herkules a Veľký voz. Aktivita roja je krátka, no v maxime veľmi výdatná, prepočítaná hodinová frekvencia na ideálne podmienky (tzv. ZHR) dosahuje až 120 meteorov/hod. Podmienky na pozorovanie Kvadrantíd tento rok  budú veľmi zlé, pretože Mesiac je  6. 1. 2021 v poslednej štvrti a tak je v noci z 3./4. 1. 2021 nad obzorom po celý čas vhodný na pozorovanie Kvadrantíd.