Po zotmení sa s nami nízko nad západným obzorom lúčia súhvezdia Severná koruna a Herkules.. Onedlho sa rozlúčime s “letným trojuholníkom” – Labuť, Lýra a Orol. Tie budú ešte večer na západe až severozápade. Vysoko na oblohe ich nahradia Perzeus a Povozník, zo zenitu klesne Kasiopeja. Juh obsadili zvieratníkové súhvezdia – postupne kulminujú Ryby, Baran, Vodnár, hneď večer odchádza Kozorožec, nastupuje Býk. Štvorec Pegasa pokračujúci Andromedou postupne prechádzajú vysoko okolo zenitu. Pred polnocou vrcholí aj málo zreteľná Veľryba, vľavo dole od nej stúpa veľké súhvezdie Eridanus (znázorňuje rieku Eridan). V tom čase však už zrak pritiahnu typické zimné súhvezdia: Orión, Býk, Blíženci, Malý pes. Medzi Malým a Veľkým psom so Síriom je bájny, no nenápadný Jednorožec. Druhá polovica noci predstaví už jarné súhvezdia: Rak, Lev a pod nimi Hydra a ešte aj málo známe malé súhvezdia Sextant, Pohár a Havran. Potom uvidíme Pannu nad juhovýchodom a aj Váhy. Počas noci Veľký voz opíše hlboký oblúk (pod Polárkou) od severozápadného nad severovýchodný obzor. Bližšie pri Polárke ho sleduje Drak. O polnoci je v zenite Cefeus, do rána však klesne k severozápadu. Stúpajúca Veľká medvedica pred sebou “tlačí” Žirafu s Rysom. Pastier je už vysoko nad východným obzorom a my druhýkrát za noc vidíme Severnú korunu. Bližšie k severu sú nadránom Lýra a Labuť. Aj s nimi sme sa večer lúčili.

Viditeľnosť planét:

  • Merkúr je v decembri nepozorovateľný.
  • Venuša je pozorovateľná ráno nízko nad juhovýchodným horizontom.
  • Mars sa dá vidieť väčšinu noci okrem rána v súhvezdí Rýb.
  • Jupiter je možné pozorovať v decembri večer nad juhozápadným obzorom v prvej polovici mesiaca v súhvezdí Strelca a v druhej polovici decembra v Kozorožcovi. Veľmi blízko neho sa nachádza na oblohe aj Saturn.
  • Saturn je možné pozorovať v decembri večer nad juhozápadným obzorom v prvej polovici mesiaca v v súhvezdí Strelca a v druhej polovici decembra v Kozorožcovi.
  • Urán je pozorovateľný väčšinu noci okrem rána v súhvezdí  Barana a dá sa podľa mapky vyhľadať v triédri, či malom ďalekohľade. 
  • Neptún je možné vyhľadať na oblohe večer – na juhu až juhozápade – ďalekohľadom podľa mapky v súhvezdí Vodnára.

Činnosť meteorických rojov

V decembri sú v činnosti zo známejších rojov Geminidy a Ursidy. Geminidy sú v činnosti od 4. do 17. decembra a tento rok ich maximum činnosti pripadá na 14. 12. o 01:50 hod. Ich geocentrická rýchlosť je 35 km/s a zenitová hodinová frekvencia ZHR (Zenithaly Hourly Rate) môže tento rok dosiahnuť až okolo 150 meteorov za hodinu. Treba ich vždy pozorovať noc pred aj noc po maxime, aby sme videli veľký počet meteorov. Pozorovať sa dá začať hneď večer okolo 20. hodiny, keďže Blíženci sú zimné súhvezdie a v polovici decembra sú už zvečera dostatočne vysoko nad obzorom. Ursidy sú taktiež stredne rýchle meteory s rovnakou geocentrickou rýchlosťou – 33 km/s. Ich frekvencia je však oveľa nižšia, zhruba 10 meteorov za hodinu. V činnosti sú 17. – 26. 12. Maximum sa tento rok očakáva ráno 22.12. o 10:00 SEČ. Keďže je tento rok Mesiac 14. 12. v nove a 22. 12. v prvej štvrti, budú na pozorovanie Geminíd v noci zo 14. na 15.12. ideálne podmienky. V prípade Ursíd sa bude dať pozorovať po polnoci v noci z 21. na 22.12., pretože to už zapadne Mesiac a nebude rušiť pozorovanie. Avšak maximum nastane až v dopoludňajších hodinách. Jediný problém je počasie, ktoré nebýva v decembri pozorovaniam naklonené..