Letné astronomické praktikum LAP 2021 sa opäť konalo na Hvezdárni v Roztokoch ako súčasť workshopu zameraného predovšetkým na praktické pozorovanie meteorov, na ktorý potom hneď nadväzovala expedícia na pozorovanie meteorov – Perzeíd. Stretli sme sa tu s kolegami z Prešova a s pozorovateľmi z Bardejova a Rožňavy. Od nás sme na praktiku boli šiesti pozorovatelia a spolu sa nás všetkých pozorovateľov stretlo v Roztokoch viac než 30. Praktikum sa konalo v dňoch 9. – 15. 8. 2021.

Počasie nám tento rok neskutočne prialo – pozorovali sme všetkých 6 nocí, čo sa už dávno nestalo. Mesiac bol po nove a pred prvou štvrťou a zapadal večer pred začiatkom pozorovania – podmienky teda boli výborné. Naša pozorovacia skupina získala 874 záznamov o prelete meteorov. Dáta z pozorovaní sme dopoludnia po pozorovaní spracovali programom WIMPS a odoslali sme ich do centra IMO (International Meteor Organization). Hodinová frekvencia sa podľa našich pozorovaní zvyšovala postupne počas za sebou nasledujúcich nocí od zhruba 25 meteorov za hodinu až na približne 100 počas maximovej noci. Fotografovali sme aj snímky nočnej oblohy, najmä Mliečnu cestu a scenérie s ňou zrkadlovkou na statíve.

K dispozícii boli ďalekohľady aj na vizuálne pozorovanie objektov hviezdnej oblohy. Nízko nad južným obzorom sme pozorovali Jupiter a neďaleko neho Saturn. Večer sme videli a fotografovali tenký kosáčik Mesiaca a zapadajúcu Venušu. Na fotografiách sa nám podarilo zachytiť aj niekoľko meteorov. Videli sme aj družice systému „STARLINK“ Elona Muska. Okrem toho sme ďalekohľadom Coronado s H-alfa filtrom pozorovali slnečnú chromosféru a protuberancie. Program doplnili dve odborné prednášky, RNDr. Šimon Mackovjak, PhD.: “Bude umelá inteligencia skúmať vesmír?” a Ing. Milan Kamenický: “Mimoosové optické systémy”. Cez deň mali účastníci praktika mali bohaté  športové vyžitie. Na dvoch ihriskách za hvezdárňou sa hral futbal, florbal i plážový volejbal. Tento rok praktikum bolo veľmi úspešné, ba dokonca jedno z najúspešnejších, pokiaľ sa týka pozorovacích nocí, množstva meteorov i snímkov oblohy. Tešíme sa na ďalšie stretnutie pod tmavou a jasnou hviezdnou oblohou na Hvezdárni v Roztokoch, ak nám to, pravda, pandémia koronavírusu dovolí.

Na titulnej snímke je Mliečna cesta, budova hvezdárne a v pozadí v strede altánok.                                     

Na základe snímok získaných na tomto praktiku vzniklo aj krátke timelapse video z pohybu Mliečnej cesty na oblohe. Do videa bolo zložených 50 expozícií oblohy (každá 60 sekúnd s nasledovnou 60-sekundovou pauzou) fotoaparátom Nikon s objektívom typu “rybie oko”:Tu si môžete pozrieť niektoré fotografie z Letného astronomického praktika LAP 2021 na Hvezdárni v Roztokoch: