Hvezdáreň v Michalovciach svoje Letné astronomické praktikum (LAP) usporiadala už po ôsmy krát vo Vysokej nad Uhom v budove tamojšej ZŠ a MŠ. Praktikum sa konalo v dňoch 8. – 14. 8. 2013 a zúčastnilo sa ho 7 pozorovateľov – súčasných a bývalých členov astronomického krúžku pre študentov stredných škôl pri hvezdárni.

Počasie nám vyšlo celkom dobre – jasno sme mali počas štyroch zo šiestich nocí. Cez deň bolo veľmi teplo, ale na druhej strane, vďaka tomu aj v noci bolo tak príjemne, že nebolo treba tentoraz žiadne teplé oblečenie. Venovali sme sa vizuálnemu pozorovaniu meteorov – Perzeíd. Spolu sme získali 773 záznamov o prelete 357 Perzeíd a pozorovali sme spolu 40 hodín čistého času. Pozorovania meteorov sme hneď spracovávali programom WIMPS a odosielali ich prostredníctvom elektronického formulára na stránke www.imo.net do International Meteor Organization (IMO). Prakticky v reálnom čase sa vďaka tomu naše pozorovania objavili v grafe na tejto stránke a ocitli sa aj v databáze tejto organizácie.

Maximum činnosti Perzeíd nastávalo v tomto roku večer 12. 8. tesne pred tým, než sa u nás dalo začať pozorovať. V maximovú noc z 12. na 13. augusta dosiahla podľa IMO prepočítaná hodinová frekvencia Perzeíd (tzv. ZHR) hodnotu 136, čo bolo oveľa viac než sa očakávalo (okolo 70). Videli sme aj štyri bolidy s jasnosťou -8 až -10 magnitúd s dlho trvajúcimi stopami. Mesiac tento rok pozorovania nerušil, bol krátko pred prvou štvrťou a zapadal pred začiatkom pozorovania. Počas maximovej noci sme sa pokúšali nafotografovať digitálnou zrkadlovkou na statíve nejaký ten meteor a vyšlo to v prípade dvoch slabších „kusov”. Na pozorovaniach ďalších meteorov zase niekedy dovidenia!