V dňoch 20. – 24. 10. 2014 sme zorganizovali jesennú expedíciu na pozorovanie meteorov z roja Orionidy pre členov astronomického krúžku pri našej hvezdárni. Zúčastnili sa na nej štyria pozorovatelia. Boli sme v obci Klokočov pri Zemplínskej šírave.

Októbrové počasie nám tentoraz vôbec neprialo. Všetky noci bolo zamračené, dokonca aj pršalo. Len jeden deň svitlo slnko a preto sme tento príjemný čas využili na prechádzku ku Šírave. Tu sme získali množstvo pekných jesenných fotografií. Ale nezaháľali sme ani za horšieho počasia a s krúžkarmi sme preberali témy z astronómie, fyziky, ale aj z matematiky a riešili sme aj nejaké tie príklady. Pozreli sme si taktiež ešte fotografie a videá zo starých (až 10 rokov dozadu) expedícií, praktík a astronomických táborov.

Žiaľ, babie leto sa skončilo ďaleko pred našou expedíciou a viac sa už nevrátilo. Preto sa táto expedícia zaradila k tým viacerým neúspešným, na ktorých sme nezískali žiadne pozorovania meteorov. Všeobecne bolo tentoraz pozorovaní Orioníd veľmi málo a zo Slovenska len z jediného miesta na západnom Slovensku tesne pri hraniciach s Moravou.
[