V dňoch 20. – 24. 10. 2012 sa konala jesenná expedícia na pozorovanie meteorov z roja Orionidy pre členov astronomických krúžkov pri našej hvezdárni. Zúčastnilo sa na nej spolu 7 pozorovateľov. Boli sme v obci Klokočov pri Zemplínskej šírave. Októbrové počasie nám so svojim babím letom výnimočne prialo. Zo 4 nocí sme pozorovali počas troch a získali sme 728 záznamov o prelete meteorov, čo je dvakrát viac než sa nám podarilo napozorovať v lete s 9 pozorovateľmi na Perzeidách (vtedy, samozrejme bolo oveľa horšie počasie).

Štvrtú noc už prišla oblačnosť. Pozorovacie podmienky na tejto expedícii boli vynikajúce, limitná magnitúda bola stále prakticky 6,5. Babie leto prinieslo nádherné slnečné a teplé počasie. Ani v noci nebolo až tak zima, skôr nám prekážala rosa. Pozorovania boli vždy nasledujúci deň po pozorovaní spracované programom WIMPS a odoslané prostredníctvom elektronického formulára na stránke www.imo.net do centra IMO (International Meteor Organization). Vystihli sme aj maximovú noc (tá prvá), z našich pozorovaní vyšla v tom „najhojnejšom“ prvom intervale maximálna prepočítaná hodinová frekvencia Orioníd (ZHR) 25 +/- 2.

Pozorovali sme priemerne každý vyše 8 hodín čistého pozorovacieho času, spolu teda takmer 50 hodín (jeden člen „družstva“ je vždy zapisovateľ a ten nepozoruje). Do okamihu písania článku (25.10. 2012, 10:45) sa zapojilo do pozorovania tohtoročných Orioníd a poslalo svoje výsledky do IMO 52 pozorovateľov z  24 krajín. a z 1682 Orioníd zahrnutých do spracovania IMO sme my napozorovali 301. Sme radi, že aj my siedmi sme takto podstatnou mierou prispeli k pozorovaniam tohto roja. Okrem pozorovania meteorov sme pre miestne deti pripravili dve prednášky, z toho jednu v MŠ, a po dva večery aj pozorovanie Mesiaca malým ďalekohľadom. Všetkým sa nám na expedícii v Klokočove páčilo a radi by sme sa sem vrátili aj na jarnú expedíciu na pozorovanie Lyríd.