V dňoch 7. – 11. 10. 2013 sme pripravili jesennú expedíciu na pozorovanie meteorov z roja Drakonidy pre členov astronomického krúžku pri našej hvezdárni. Zúčastnili sa na nej štyria pozorovatelia. Boli sme v obci Klokočov pri Zemplínskej šírave.

Októbrové počasie nám so svojim slabším babím letom prialo prvé dve noci. Počas nich sme pozorovali viac než 10 hodín čistého času a získali sme niekoľko desiatok záznamov o prelete meteorov. Pozorovacie podmienky boli veľmi dobré. Zápisy boli nasledujúci deň po pozorovaní spracované programom WIMPS a odoslané prostredníctvom elektronického formulára na stránke www.imo.net do centra IMO (International Meteor Organization).

Okrem toho sme s krúžkarmi preberali témy z oblasti kozmológie, galaxií a súradnicových sústav a počítali sme astronomické príklady. Druhý večer sme pre zopár miestnych detí spravili praktickú orientáciu na oblohe pomocou laserového ukazovadla. Počas vychádzky k Šírave do oblasti Paľkov sme “ulovili” množstvo pekných jesenných nostalgických fotografických záberov, ktoré môžete vidieť v galérii nižšie.