V dňoch 19. – 23. apríla 2010 sme usporiadali jarnú expedíciu na Hvezdáreň Roztoky v okrese Svidník pre členov nášho ATM (Astro Team Michalovce) zameranú hlavne na pozorovanie meteorov z roja Lyridy. Na expedícii sa zúčastnili 4 členovia ATM.

Počasie bolo chladné a veterné a dokonca padal dážď so snehom, ale na pozorovania nám napodiv prialo – mohli sme pozorovať počas všetkých štyroch nocí. Získali sme pár desiatok záznamov o meteoroch. Venovali sme sa aj príprave našich súťažiacich na krajské kolo súťaže “Čo vieš o hviezdach”, a to najmä v prednáške o názvoch jasných hviezd a o objektoch v jednotlivých súhvezdiach.

Mali sme možnosť vidieť a čiastočne aj preskúšať niektoré nové prístroje, ktoré získala roztocká hvezdáreň. Jeden z našich krúžkarov (Michal Štefančík) tu pokračoval na odlaďovaní programu zo svojej práce SOČ, v ktorej práve vytvoril nový program na spracovanie pozorovaní meteorov na platforme Windows. Občas sme pozerali aj televíziu, a zahrali sme si karty a šach. Expedícia rýchlo ubehla a už budeme rozmýšľať o Letnom astronomickom praktiku (LAP) a aj o jesennej expedícii. [