Astrofilm 2018-logo

V dňoch 9. – 11. 10. 2018 sa traja pracovníci našej hvezdárne zúčastnili na 12. ročníku medzinárodného filmového festivalu Astrofilm 2018. Súčasťou Astrofilmu boli prednášky, filmy, dokumenty o astronómii a kozmonautike a iné. V rámci tohto festivalu sa konala aj súťaž o najlepší film s astronomickou tematikou.

Vedúci krúžkov spolu s členmi astronomických krúžkov pri našej hvezdárni natočili a zaslali do tejto súťaže dva filmy s názvami „Šaľeny vesmir” a „Veselý život hvezdára”. Počas celého Astrofilmu bola prístupná výstava fotografií, ktorých autorom je celosvetovo známy český astrofotograf, spisovateľ, cestovateľ a popularizátor astronómie Petr Horálek. Keďže celý Astrofilm sa niesol v duchu spomienok na 100. výročie vzniku Česko-Slovenskej republiky, zúčastnili sa ho aj viaceré známe osobnosti. Jedným z nich bol napríklad známy český popularizátor astronómie Dr. Jiří Grygar. Pred začiatkom jeho prednášky sa premietla prvá a posledná časť jeho úspešného cyklu „Okná vesmíru dokorán”. Dr. Grygar si zaspomínal na svoje príjemné, no občas náročné začiatky v televízii a následne prezentoval najnovšie poznatky z astronómie, ktoré pravidelne publikuje v časopise Kozmos. Druhým vzácnym hosťom bol prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella, ktorý si pre nás pripravil zaujímavé informácie o príprave a priebehu svojho nezabudnuteľného letu na orbitálnu stanicu Mir. O to zaujímavejší je fakt, že Ivan Bella bol posledným kozmonautom, ktorý navštívil túto orbitálnu stanicu pred jej zánikom. Spomínal nám, ako prežil týždeň na tejto stanici a aké experimenty tam vykonával. Dozvedeli sme sa veľa nových informácií ale aj rôzne pikošky a vtipné zážitky, ktorými nás obaja hostia obohatili. S týmito vzácnymi osobnosťami sme mali tiež tú česť sa osobne zoznámiť a odfotiť.

Slávnostné ukončenie festivalu sa taktiež nieslo v duchu spomienok na spoločný česko-slovenský štát. Jeho súčasťou bolo aj vyhodnotenie súťaže o najlepšie filmy, kde sme získali Cenu generálneho riaditeľa SÚH za náš film „Šaľeny vesmir”. Cenu sme si prevzali priamo z rúk Ivana Bellu. Po skončení hlavného programu dňa sme mali možnosť zažiť skvelú laserovú show, vidieť celosvetovú premiéru filmu First Man (Prvý človek) a pozorovať nočnú oblohu. Chceme sa poďakovať za možnosť zúčastniť sa tohto festivalu, z ktorého si odnášame veľa inšpirácií a zážitkov. Tešíme sa na ďalší Astrofilm o rok.