kult_poukazy.png
Utorok, Október 16, 2018

Promo video 2018

Obloha v októbri

obloha v októbriZ večera uvidíme v smere na juh veľký štvorec hviezd zo súhvezdia Pegasa a pod ním ako by bolo prázdno. Lenže to len zdanlivo. Pod Pegasom, a na neho nadväzujúcou Andromédou, je nevýrazné súhvezdie Rýb. Predstavujú pár rýb spojených medzi chvostami stuhou. Na oblohe Ryby nájdete len s veľkou trpezlivosťou. Je to síce rozľahlé súhvezdie, zložené ale zo slabších hviezd. Pod Pegasom sa nachádza jedna ryba za chvost spojená povrázkom hviezd s druhou rybou, ktorá sa skoro dotýka Andromédy práve kúsok od miesta, kde sa nachádza Veľká galaxia v Androméde M31. Pod Rybami sa nachádza ešte menej nápadné súhvezdie, ktoré už nájdeme len kúsok nad južným obzorom. Je ním súhvezdie Veľryby, mylne niekedy označované za najväčšie súhvezdie oblohy (tým najväčším je Hydra). Z ďalších súhvezdí stojí za zmienku zvieratníkové súhvezdie Vodnára, ktoré je však tiež nenápadné a nachádza sa vpravo od Rýb a Veľryby. Čo by vám však nemalo uniknúť je pre nás Európanov v podstate neznáma hviezda Fomalhaut alebo Tlama ryby. Nachádza sa v súhvezdí Južnej Ryby a ako názov napovedá, patrí medzi hviezdy južnej oblohy. Lenže teraz je práve takmer ideálna doba zahliadnuť ju aj u nás. V októbri sa dostáva až 10° nad južný obzor. A čím je zaujímavá? Spolu s Regulusom, Aldebaranom a Antaresom patrí k najjasnejším tzv. kráľovským hviezdam, ktoré v staroveku symbolizovali príchod nového ročného obdobia. Je „len“ 17. najjasnejšou hviezdou oblohy, ale na oblohe pôsobí takmer mysticky. Je to jasná hviezda, ktorá sa z prízemného jesenného oparu vynorí len za priaznivých podmienok a budí dojem južných krajov. Je to jedna z mála možností, ako nakuknúť za okraj severnej oblohy k južným súhvezdiam.

planety.jpgViditeľnosť planét: Planéta Merkúr je v októbri nepozorovateľná, takisto aj Venuša. Mars sa dá pozorovať v prvej polovici noci  v súhvezdí Kozorožca. Jupiter je pozorovateľný len na začiatku mesiaca veľmi nízko nad juhozápadným obzorom v súhvezdí Váh. Saturn môžeme v októbri vidieť večer nad juhozápadným obzorom v súhvezdí Strelca. Urán je pozorovateľný triédrom, či malým ďalekohľadom celú noc v Baranovi. Neptún sa dá nájsť ďalekohľadom  (najlepšie podľa mapky) väčšinu noci okrem rána v súhvezdí Vodnára.

bolid_m.gifMeteory: Každoročne má v októbri maximum meteorický roj Orionidy. Maximum jeho činnosti pripadne na 21. október. Hodinová frekvencia Orioníd sa v maxime očakáva okolo 20  meteorov za hodinu. Tento roj je v činnosti už od 2. 10. až do 7. 11. a súvisí so známou Halleyovou kométou. S jej meteoroidmi sa Zem stretáva aj okolo 6. mája (roj η Akvaridy) . Orionidy sú veľmi rýchle, ich geocentrická rýchlosť je 67 km/s. Radiant vychádza dostatočne vysoko na pozorovanie meteorov až po polnoci. V tomto roku sú  na pozorovanie Orioníd veľmi zlé podmienky, pretože Mesiac je 24. 10. v splne, takže bude rušiť pozorovanie celú noc. Drakonidy (iný názov: Giacobinidy) majú radiant v hlave Draka, činné sú v dňoch 6. - 10. októbra a maximum sa očakáva 9. októbra po polnoci (02:10 hod. SELČ). Pozorovanie však treba začať hneď po zotmení kým radiant klesne k obzoru a pozorovať sa dá zhruba do polnoci. Ich geocentrická rýchlosť je nízka, "len" 23 km/s. Frekvencia je značne premenlivá, od pár meteorov za hodinu až po meteorický dážď. V tomto roku sú podmienky na pozorovanie Drakoníd veľmi priaznivé  - Mesiac je v čase maxima tohto roja v nove,  takže vôbec nebude rušiť pozorovanie. Na pozorovanie meteórov stačí tmavé miesto s dobrým výhľadom na celú oblohu, nafukovačka, či karimatka, spacák a teplé oblečenie.
 
 

 
 

 
Večerné pozorovanie
okrem júna, júla a augusta