kult_poukazy.png
Nedeľa, November 18, 2018

Promo video 2018

Obloha v novembri

obloha v novembriNad západným obzorom hneď po zotmení ešte stále nájdeme jarné súhvezdie Severná koruna a letné súhvezdia Herkules a Hadonos. S nástupom tmy zapadne aj jasný Arktur zo súhvezdia Pastier. Počas večera ich vytlačia blednúce skvosty, ktoré si pamätáme z letnej oblohy. Po zotmení sú viditeľné z letných súhvezdí aj Labuť (v zenite), Lýra nad západom a Orol (na juhu). Po nich kulminujú už typické jesenné súhvezdia Pegas, Androméda a Ryby. Ich veľké obrazce dopĺňajú menší Baran a Trojuholník. Nižšie nad obzorom nájdeme Kozorožca a Vodnára. Neskôr, uprostred noci, kulminuje na juhu Veľryba. S príchodom noci Perzeus a Povozník na severovýchode až východe ohlasujú ďalšie krásne súhvezdia: nastupujú zimné súhvezdia Býk, Blíženci a Orión. Zenit sa po odchode Labute uvoľní pre výrazný a známy tvar „W“ Kasiopeji. Po polnoci nad juhovýchodným a južným obzorom začína fascinujúca prehliadka zimných súhvezdí, ktorú nadránom uzatvára na východe Lev nasledovaný Pannou. Neprehliadnuteľný je jasný blikajúci Sírius vo Veľkom psovi. Medzi veľkými súhvezdiami sa nestratia ani menšie ďalšie nastupujúce a menej známe súhvezdia: Zajac pod Oriónom, Malý pes pod Blížencami, pripojí sa Havran pod Pannou.

planety.jpgViditeľnosť planét: Merkúr je v novembri nepozorovateľný. Venušu môžeme vidieť v druhej polovici mesiaca ráno nad juhovýchodným obzorom. Planéta Mars je viditeľná v prvej polovici noci v súhvezdí Kozorožca (prvých 10 dní) a zvyšok novembra vo Vodnárovi. Jupiter sa tento rok v novembri nedá pozorovať vôbec. Saturn je v novembri viditeľný len večer nízko nad juhozápadným obzorom v súhvezdí Strelca. Urán je pozorovateľný triédrom či malým ďalekohľadom väčšinu noci okrem rána v súhvezdí Barana. Neptún je možné vyhľadať ďalekohľadom na oblohe v prvej polovici noci podľa mapky v súhvezdí Vodnára.

Činnosť
bolid_m.gif meteorických rojov: V novembri má maximum jeden z najznámejších a často aj výdatných meteorických rojov - Leonidy. Tento roj už viackrát v minulosti priniesol tzv. "meteorické dažde", čo znamená, že hodinová frekvencia meteorov prepočítaná na ideálne pozorovacie podmienky prekročila číslo 1000. Ani v tomto roku nás takéto divadlo určite nečaká, ale pozorovať Leonidy môžeme. Tohto roku sa očakáva maximum 17. novembra okolo 23:30 hod. SEČ s frekvenciou okolo 10 až 20 meteorov za hodinu.  Radiant Leoníd u nás vychádza dostatočne vysoko nad obzor okolo polnoci, takže  ich pozorovanie sa môže začať po polnoci zo 17. na 18. novembra. Geocentrická rýchlosť meteorov tohto roja je veľmi vysoká: 71 km/s a je blízko teoretickej hranice pre telesá slnečnej sústavy v oblasti dráhy Zeme (táto hraničná rýchlosť je 72 km/s). V tomto roku ich pozorovanie Mesiac nebude rušiť, pretože ten je 15. 11. v prvej štvrti a v maximovú noc zapadá v čase možného začiatku pozorovania. Od pozorovania tohto známeho roja nás môže odradiť nepriaznivé počasie, alebo veľká zima, ktorá niekedy býva už dosť krutá (aj  -10 stupňov C).

 
Večerné pozorovanie
okrem júna, júla a augusta