Utorok, Január 22, 2019

Promo video 2018

Obloha v januári

Obloha v januáriNad západným až severozápadným obzorom uvidíme po zotmení súhvezdia Labuť a Lýru, ešte nižšie zbadáme aj hlavu Orla. Za nimi budú zo zenitu klesať Cefeus, Kasiopeja, neskôr aj Perzeus. Večer vysoko na juhu vrcholia štvorec Pegasa s Andromédou. Zvyšnú časť južnej časti oblohy zaberajú obrazce menej výrazných zvieratníkových súhvezdí – postupne uvidíme na juhu kulminovať Ryby, Barana, Vodnára, zvečera pri obzore upúta najjasnejšia hviezda zo súhvezdia Južná ryba - Fomalhaut. Veľryba spoločne s Eridanom nízko nad juhom predznamenávajú nástup zimných súhvezdí. Z juhovýchodu sa presúva Býk nadväzujúci na Povozníka. Hneď večer nad východný obzor stúpa Orión spolu s Blížencami a s Malým psom pod nimi. Pred polnocou nás upúta juh: zostavu jasných hviezd doplní najjasnejšia hviezda oblohy Sírius v súhvezdí Veľký pes nízko nad obzorom a nenápadný Jednorožec. Pod charakteristickým obrazcom Leva nájdeme malú hlavu najväčšieho súhvezdia - Hydry - pri nej si môžeme všimnúť aj málo známu trojicu nenápadných súhvezdí Sextant, Pohár a Havran. Za Levom nasledujú Panna a Váhy. Bližšie k severu, teraz vysoko, sú nenápadné Vlasy Bereniky, charakteristický Pastier s veľmi jasnou hviezdou Arktúr a malé Poľovnícke psy. Odtiaľ sme na dosah Veľkému vozu, ktorý od večera opísal veľký polkruh nad severným obzorom. Po polnoci stúpa už na severovýchode nasledovaný Drakom vypĺňajúcim priestor medzi ním a Malým vozom. Do rána Cefeus tiahlym oblúkom klesol k severu. Naopak, na severovýchode sa s Veľkou medvedicou na "výslnie" dostali Žirafa a Rys. Pred brieždením zbadáme, že sa k Pastierovi pridal Herkules, Hlava hada pod Severnou korunou a južnejšie Hadonos. Zároveň to, čo sme večer videli zapadať, nachádzame ráno na severovýchodnej oblohe a tak počas noci už druhýkrát uvidíme Lýru a Labuť. 

planety.jpgViditeľnosť planét: Merkúr je v januári nepozorovateľný. Venuša je viditeľná ráno vysoko nad juhovýchodným horizontom. Mars môžeme vidieť v prvej polovici noci v súhvezdí Rýb. Jupiter sa dá pozorovať na ranej oblohe nízko nad juhovýchodom v súhvezdí Hadonosa. Saturn je nepozorovateľný. Urán je pozorovateľný v prvej polovici noci v Rybách. Nájsť ho je najlepšie triédrom podľa mapky, príp. za výborných pozorovacích podmienok aj voľným okom. Neptún je pozorovateľný večer nad juhozápadným obzorom v súhvezdí Vodnára. Treba si ho však vyhľadať triédrom, či malým ďalekohľadom podľa mapky.

bolid_m.gifMeteory: Maximum meteorického roja Kvandrantidy (z latinského Quadrans Muralis – Nástenný kvadrant - dnes už neexistujúce súhvezdie) očakávame 4. januára 2019 okolo 3:20 hod. SEČ. Začať s pozorovaním sa dá až po polnoci, kedy radiant vyjde dostatočne vysoko nad obzor. Radiant Kvadrantíd leží medzi súhvezdiami Pastier, Drak, Herkules a Veľký voz. Aktivita roja je krátka, no v maxime veľmi výdatná, prepočítaná hodinová frekvencia na ideálne podmienky (tzv. ZHR) dosahuje až 120 meteorov/hod. Podmienky na pozorovanie Kvadrantíd tento rok  budú výborné, pretože Mesiac je  6. 1. 2019 v nove, takže nebude pozorovanie rušiť.


 
Večerné pozorovanie
okrem júna, júla a augusta