vianoceapf

Streda, December 19, 2018

Promo video 2018

Obloha v decembri

Obloha v decembriPo zotmení sa s nami nízko nad západným obzorom lúčia súhvezdia Severná koruna a Herkules.. Onedlho sa rozlúčime s "letným trojuholníkom" - Labuť, Lýra a Orol. Tie budú ešte večer na západe až severozápade. Vysoko na oblohe ich nahradia Perzeus a Povozník, zo zenitu klesne Kasiopeja. Juh obsadili zvieratníkové súhvezdia - postupne kulminujú Ryby, Baran, Vodnár, hneď večer odchádza Kozorožec, nastupuje Býk. Štvorec Pegasa pokračujúci Andromedou postupne prechádzajú vysoko okolo zenitu. Pred polnocou vrcholí aj málo zreteľná Veľryba, vľavo dole od nej stúpa veľké súhvezdie Eridanus (znázorňuje rieku Eridan). V tom čase však už zrak pritiahnu typické zimné súhvezdia: Orión, Býk, Blíženci, Malý pes. Medzi Malým a Veľkým psom so Síriom je bájny, no nenápadný Jednorožec. Druhá polovica noci predstaví už jarné súhvezdia: Rak, Lev a pod nimi Hydra a ešte aj málo známe malé súhvezdia Sextant, Pohár a Havran. Potom uvidíme Pannu nad juhovýchodom a aj Váhy. Počas noci Veľký voz opíše hlboký oblúk (pod Polárkou) od severozápadného nad severovýchodný obzor. Bližšie pri Polárke ho sleduje Drak. O polnoci je v zenite Cefeus, do rána však klesne k severozápadu. Stúpajúca Veľká medvedica pred sebou "tlačí" Žirafu s Rysom. Pastier je už vysoko nad východným obzorom a my druhýkrát za noc vidíme Severnú korunu. Bližšie k severu sú nadránom Lýra a Labuť. Aj s nimi sme sa večer lúčili.

planety.jpgViditeľnosť planét: Merkúr je v decembri pozorovateľný až v druhej polovici mesiaca ráno nad juhovýchodnýmn obzorom. Venušu sa dá v decembri pozorovať ráno vysoko nad juhovýchodným horizontom. Planétu Mars môžeme pozorovať v prvej polovici noci najskôr v súhvezdí Kozorožca a od. 21. 12. v súhvezdí Rýb. Jupiter nájdeme koncom mesiaca na rannej oblohe nad juhovýchodom najprv v súhvezdí Škorpióna a od 14. 12. v súhvezdí Hadonosa. Saturn je v decembri nepozorovateľný. Planétu Urán môžeme vyhľadať triédrom, či malým ďalekohľadom podľa mapky väčšinu noci okrem rána v súhvezdí Rýb. Poslednú planétu - Neptún - si môžeme vyhľadať podľa mapy a pozrieť ďalekohľadom len na večernej oblohe a to v súhvezdí Vodnára.

bolid_m.gifMeteory: Netreba zabudnúť ani na pozorovanie meteorov, hoci jasné noci bývajú v decembri poriadne mrazivé. Najvýraznejším decembrovým rojom sú Geminidy (s radiantom v Blížencoch, lat. Gemini, ako napovedá názov roja) s maximom 14. decembra okolo 13:30 hod. SEČ a zenitovou hodinovou frekvenciou (tzv. ZHR = Zenithaly Hourly Rate) dosahujúcou až 120 meteorov za hodinu. Pozorovať sa dá začínať večer okolo 20:00 hod. SEČ. V činnosti sú Geminidy však už od 4. 12. až do 17. 12. Geocentrická rýchlosť 35 km/s ich zaraďuje medzi stredne rýchle meteory. V čase od 17.12. do 26. 12. je v činnosti roj Ursidy (radiant je v Malom medveďovi, ľudovo Malý voz, lat. Ursa Minor). Ten má maximum tesne pred Vianocami  a v tomto roku to bude večer 22. decembra okolo 22:00 hod. SEČ. Pozorovať sa dá začať hneď po zotmení, pretože radiant je cirkumpolárny. V maxime sa očakáva ZHR okolo 10 met/hod. Ich geocentrická rýchlosť je takmer rovnaká ako v prípade Geminíd - 33 km/s. Keďže Mesiac je tento rok 15. decembra v prvej štvrti a 22. decembra v splne, jeho fáza je pre pozorovanie Geminíd pomerne priaznivá, pretože Mesiac bude okolo polnoci zapadať. Geminidy treba pozorovať po polnoci noc pred aj noc po maxime, kedy môžeme vidieť veľký počet meteorov. Pozorovanie Ursíd bude rušené Mesiacom v splne celú noc.
 
Večerné pozorovanie
okrem júna, júla a augusta