kult_poukazy.png
Pondelok, Júl 16, 2018

Promo video 2018

Obloha v auguste

Obloha v augustePozorovať letnú augustovú oblohu je skutočný zážitok. Uvidíme tu veľa jasných hviezd, ako je Vega v súhvezdí Lýry, Altair v súhvezdí Orla, Deneb v Labuti, Arktúr v Pastierovi a ďalšie. Prvé tri hviezdy - Vega, Deneb a Altair -  tvoria vrcholy tzv. Letného trojuholníka. Oblohe vládnu významné súhvezdia Orla, Labute, Lýry, Herkulesa, Pastiera, Hadonosa a mnoho ďalších, menej nápadných, či menších. Zo zvieratníkových súhvezdí nájdeme večer veľmi nízko nad južným obzorom súhvezdie Strelca. Vpravo od neho sa posúva k západu výrazné súhvezdie Škorpióna s jasnou hviezdou Antares, vľavo od Strelca je súhvezdie Kozorožca. Súhvezdie Strelca je menej výrazné súhvezdie zvieratníka a tvorí ho množstvo  málo jasných hviezd. Strelec je veľmi bohatý na dvojhviezdy, premenné hviezdy, otvorené i guľové hviezdokopy a hmloviny. Z hmlovín uveďme tri prekrásne difúzne hmloviny Trifid, Lagúna a Omega. Do smeru súhvezdia Strelca sa premieta stred našej Galaxie (nazývanej aj Mliečna cesta), ktorého  vzdialenosť je od nás asi 27 000 svetelných rokov.

planety.jpgViditeľnosť planét: Merkúr je v auguste pozorovateľný len koncom mesiaca ráno nízko nad východným horizontom. Venuša je pozorovateľná večer nízko nad západným obzorom. Mars môžeme vidieť väčšinu noci okrem rána v súhvezdí Kozorožca. Jupiter sa dá vidieť len  večer  nad juhozápadným obzorom v súhvezdí Váh. Saturn bude na oblohe v prvej polovici noci v Strelcovi. Urán môžeme nájsť triédrom, či malým astronomickým ďalekohľadom okrem večera väčšinu noci okrem večera v súhvezdí Barana. Poslednú planétu - Neptún - môžeme pomocou triédra alebo ďalekohľadu a mapky danej oblasti oblohy vyhľadať počas celej noci  v súhvezdí Vodnára.

bolid_m.gifMeteory: Najznámejší a najpozorovanejší meteorický roj - Perzeidy - by mal mať tento rok maximum niekedy v čase od 22 hod. SELČ 12. 8. do 08 hod. SELČ 13. 8.. Prepočítaná maximálna hodinová frekvencia (ZHR) môže dosiahnuť až 110 meteorov za hodinu. Najviac meteorov sa teda bude dať vidieť v noci z 12. na 13. augusta. Pozorovanie sa dá začať až keď  je radiant v dostatočnej výške nad obzorom - u nás zhruba o 22:30 hod. SELČ. Tento rok  budú na pozorovanie Perzeíd podmienky veľmi priaznivé, pretože Mesiac je  11. 8. v nove, takže jeho svit v období maxima vôbec nebude rušiť pozorovanie. Okrem Perzeíd sú v činnosti aj mnohé ďalšie, ale slabšie roje: kapa Cygnidy, kapa Kasiopeidy, alfa Kaprikornidy, Južné i Severné iota Akvaridy, Južné i Severné delta Akvaridy.
Večerné pozorovanie
okrem júna, júla a augusta