Streda, Február 20, 2019

Promo video 2018

Hviezdy

Súhvezdie Labuť V súhvezdí Labuť sa nachádza veľké množstvo difúznych hmlovín. Doku- mentuje to aj táto snímka, kde každé červené miesto predstavuje samostatnú difúznu hmlovinu.   Súhvezdie Kassiopeia Ďalším súhvezdím nachádza- júcim sa v Mliečnej Ceste je súhvezdie Kasiopeia. Najjasnešie hviezdy na snímke tvoria charakteristický obrazec tohto súhvezdia v tvare písmena W.
Detail hmloviny Severná Amerika Jednou z difúznych hmlovín ležiacich v Labuti je NGC 7000 - Severná Amerika. To, že názov je výstižný vidno aj na tejto snímke, kde je spolu s ďalšou hmlovinou Pelikán.
  Hmloviny okolo Sadiru (gamma Cyg) Difúzne hmloviny majú sfarbenie dočervena, tak ako to vidno na snímke. Okolo najjasnejšej hviezdy v strede - Sadiru - gamma Labute sa ich nachádza skutočne veľa a sú vhodným objektom pre astronomickú fotografiu.
Pohyb hviezd po oblohe Mnohí ľudia nevedia, že tak ako Slnko, tak sa po oblohe pohybujú aj hviezdy. Stačí, keď necháte otvorenú spúšť a na film sa vám zachytia tieto farebné oblúky - trajektórie hviezd.
  Okolie Strelca Tu môžeme vidieť, že presvetlená obloha v meste nie je na pozorovanie vhodná. Aj napriek tomu sa dá zachytiť veľa pekných vecí. Napr. Strelec a okolie nad Michalovcami.
Fí Persei s blízkou hviezdou Pri prezeraní oblohy môžete naraziť aj na túto dvojicu hviezd naľavo dole. Jasnejšou hviezdou je hviezda fí Perzea. Neďaleko sa nachádza Malá činka - M76, ktorá na snímke už ale nie je.   galaxia_m_31_a_meteor.jpg
Galaxia v Androméde M 31. Vľavo nad ňou môžeme vidieť slabý meteor - Perzeidu. Snímka bola získaná na praktiku vo Vinnom  v auguste 2010. Autor: Michal Štefančík, Canon 500D, obj. 18-55 mm, 3200 ASA, exp. 30 sek.
13_plejady_a_hyady.jpg
Plejády a pod nimi Hyády s Aldebaranom. Snímka pochádza z letného praktika vo Vinnom  v auguste 2010. Autor: Michal Štefančík, Canon 500D, obj. 18-55 mm, 3200 ASA, exp. 30 sek.
  11_mliecna_cesta.jpg
Snímka Mliečnej cesty získaná na praktiku vo Vinnom  v auguste 2010. Autor: Michal Štefančík, Canon 500D, obj. 18-55 mm, 3200 ASA, exp. 30 sek.
Večerné pozorovanie
okrem júna, júla a augusta